Mandala Art for Insight and Healing
by Jana Volfova

" Kardinální energie "

Tato mandala na plátno o průměru 70 centimetrů byla 26. dubna po třech týdnech dokončena a nese název Kardinální energie.

Kardinální nebo-li hlavní, důležitý či podstatný nemá na počátku svého názvu jen tak náhodou slovo mající význam srdce nebo srdeční a to KARDI- .
Kardinální energie nesouvisí nutně jen s kardinálním znamením Berana, Raka, Vah a Kozoroha. 
Kardinální energie souvisí s ambicemi, vůlí uspět, vést, se samostatností, mít v sobě schopnost soustředit se na své cíle a sledovat je, souvisí se silou osobnosti.

Obraz symbolizuje a probouzí v nás energii, iniciativu, činorodost, aktivitu a odstředivost.

Červená barva je barvou erotiky, síly, chtíče, elánu a radosti. Povzbuzuje v nás následování svých cílů, dodává nám energii, vzpruhu.
V prostoru červená barva stimuluje a zahřívá. V interiéru dokáže mimo jiné navodit romantickou atmosféru. 
Červená je jako magnet, lidské oko ji zachytí a neustále se k ní vrací, ať už je to pouhý květ ve váze, červený obraz nebo červená stěna. 
S červenou barvou by se ale nic nemělo přehánět. 
Červená na větší ploše v nás totiž může vyvolávat agresivitu, nervozitu, netrpělivost či v nás probouzet násilnické sklony. 
Z toho důvodu je důležité tuto barvu vždy “uzemnit” jinými neutrálnějšími barvami, které do určité míry vyruší a zjemní její silné působení na naše podvědomí a psychiku. 
Vhodnými barevnými tóny jsou pak bílá, šedá, černá, béžová nebo světle modrá.
Červené nesmí být nikdy příliš, snažíme-li se z barvy načerpat jen to nejlepší, získat její sílu ale nepodlehnout pod jejím vlivem negativním emocím.