Mandala Art for Insight and Healing
by Jana Volfova

Tvary jednotlivých obrazců

I tvary obrazců, které maluji mají svůj specifický význam.

Mandala jako taková je obrazec kruhovitého nebo čtvercového tvaru a má svou vlastní symboliku. Slovo mandala v překladu znamená kruh nebo dokonce magický kruh. Mandala je stará jako lidstvo samo a její historie sahá až do dob paleolitu. Tyto symboly jednoty a rovnováhy najdeme ve všech náboženstvích, dobách i kulturách. 

Obrazy mandal se používají pro komunikaci s bohem, relaxaci, sebepoznání a meditaci. 
V nejširším smyslu jsou mandaly diagramy, které ukazují, jak se chaos stává harmonickou formou.

Osobně se při malování mandal téměř vždy snažím dodržet tvar kruhu. 
Zkoušela jsem malovat i čtvercové obrazce ale sama jsem zjistila, že na mne čtvercový symbol nepůsobí tak silně jako symbol kruhový.
Obzvláště při meditaci mají kulaté symboly velmi jemný a uklidňující účinek.

Ze zkušenosti ale vím, že si člověk podvědomě vybírá i tvary. Někomu se líbí více čistě kulaté a jemně zpracované mandaly, jiný upřednostní hrubější vzor se čtvercovými prvky.

V mandalách se potkává ženská energie, která je v obrazci zastoupena barvami a energie mužská, která se vyznačuje tvary. 
Z toho důvodu by člověk neměl mít svou vlastní vizi o tom, jak by měl jeho obraz vypadat, ale měl by na sebe nechat díla působit a vybírat podle pocitů a intuice.
Jen tak je možno vybrat ten správný obraz, který vám bude dobře sloužit. 

Mandala, kterou si intuitivně vyberete vám zprostředkuje kontakt k duševním procesům, které stojí „za oponou“ a vyrovnání se s nimi.
Mandaly nám pomáhají uvědomit si a poznat části nevědomé psychiky, které nás sice hluboce ovlivňují ale jsou vědomím těžko zachytitelné.

Každé mé dílo je naprostý originál - vše se odvíjí od mé vlastní kreativity a inspirace jakoby přicházela "shůry".
Ani já sama nikdy dopředu nevím, jak bude výsledné dílo vypadat a obrazy se mi pod rukami mění s každou další přidanou tečkou. 
Je krásné to pozorovat, zároveň relaxovat a nechávat na sebe působit energii barev a celé mandaly.. S každým obrazem tak přichází nový, neopakovatelný zážitek..